Hässleholms kommun
Hässleholms kommun

Ägar- och ledningsprövning vid tillsyn av fristående verksamhet

Anvisning:

  1. Fyll i blanketten i din dator och klicka sedan på "Skriv ut" för att skriva ut den.
  2. Om du föredrar att skriva med penna kan du skriva ut och fylla i med penna.
  3. Underteckna med din signatur och datum.
  4. Posta din ansökan till den angivna adressen.

1. Uppgifter om sökanden

Kontaktperson

Om kontaktpersonen undertecknar ansökan ska en fullmakt från behörig firmatecknare bifogas ansökan.

2. Ägar- och ledningsprövning

2 kap. 5 och 5 a-b §§ skollagen Prop. 2017/2018:158: Ökade tillståndskrav och särskilda regler för upphandling inom välfärden. För ägar- och ledningskretsen ställs krav på erfarenhet eller på annat sätt förvärvad insikt i de förskrifter som gäller för verksamheten samt lämplighet att bedriva denna. Kravet på insikt och lämplighet omfattar ägare, ledning och även andra som har ett betydande inflytande i huvudmannen. 5 b § Enskilda huvudmän ska anmäla förändringar i den krets av personer som avses i 5 a § till den som godkänt den enskilde som huvudman senast en månad efter förändringen.

Ägar- och ledningskretsen

Ange verkställande direktör, styrelseordförande och andra med bestämmande inflytande samt styrelseledamöter och styrelsesuppleanter. Om sökanden är ett kommanditbolag eller annat handelsbolag anges bolagsmännen i bolaget.

Med personer med bestämmande inflytande avses verkställande direktör och andra som genom en ledande ställning eller på annat sätt har ett bestämmande inflytande. Det kan vara en person som inte har den formella ställningen av verkställande direktör, men som i praktiken utövar ett motsvarande inflytande. Exempelvis person som genom viss tjänsteställning har inflytande över verksamheten eller har fullmakt att sköta rörelsen.

Bifoga bilaga vid behov av mer utrymme

beskriv ägarkedjan eller bifoga en skiss över denna. Ange organisationsnummer och ägarandel i samtliga led. Ägarandelar ska anges i procent i förhållande till utgivna ägarandelar. Om antal rösträtter skiljer sig från ägarandelar, ange även antal röster i procent i förhållande till samtliga rösträtter.

Observera att om det finns personer som genom direkt eller indirekt ägande har ett väsentligt inflytande över verksamheten ska uppgifter lämnas även om dessa under punkt Ägare med väsentligt inflytande.

Redovisa hur kunskap om skollagstiftning förvärvats inom ägar- och ledningskretsen. Både formella utbildningar och erfarenhet ska redovisas.
Redovisa den arbetsrättsliga och arbetsmiljörättsliga kompetens som finns inom ägar- och ledningskretsen.
Redovisa, utifrån den associationsform som verksamheten ska bedrivas i, den ekonomiska kompetens som finns inom ägar- och ledningskretsen, gällande exempelvis årsredovisningslagen (ÅRL), aktiebolagslagen (ABL) och annan på området viktig lagstiftning. Både formella utbildningar och erfarenheter redovisas.

Lämplighet

För samtliga personer som ingår i ägar- och ledningskretsen ska följande information lämnas:

Tidigare sanktion från tillsynsmyndighet

Har någon inom ägar- och ledningskretsen varit inblandad i tidigare vitesförelägganden och/eller återkallande från Skolinspektionen eller annan inspektionsmyndighet de senaste tre åren?
Har någon inom ägar- och ledningskretsen varit inblandad i tidigare vitesförelägganden och/eller återkallande från Skolinspektionen eller annan inspektionsmyndighet de senaste tre åren?

Hjälpte informationen på denna sidan dig?

Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Dina svar och synpunkter hanteras anonymt.

Uppdaterad:

Service för dig