Hässleholms kommun

Besöksadress

Hässleholms kommun

Stadshuset, Nytorget 1
Hässleholm

Växel: 0451-26 70 00

 

Postadress

Hässleholms kommun


281 80 Hässleholm

  • Ingen giltig användare vald.
  • Ingen giltig användare vald.

Publicerad

Europeiska Språkdagen firas i Skåne

Vid ett par tillfällen denna och kommande vecka firas den Europeiska Språkdagen i de nordöstra delarna av Skåne. Europa Direkt Hässleholm har varje år sedan 2012 uppmärksammat Språkdagen med evenemang och arrangerar i år föreläsningar för några av områdets skolelever. Internationella studenter kommer då på besök och berättar om språk och kultur från sina respektive hemländer.

Språklig och kulturell mångfald i Europa

Europeiska Språkdagen firades i Europa för första gången i samband med Språkåret 2001 på initiativ av EU och Europarådet. Sedan dess infaller dagen den 26 september varje år och syftar till att öka medvetenheten om alla de
språk som talas i Europa samt lyfta fram den kulturella och språkliga mångfalden i Europa.


Europa Direkt Hässleholm har varje år sedan 2012 uppmärksammat Språkdagen med evenemang. I år firas dagen i nordöstra Skåne den 25 och 28 september tillsammans med skolor i området genom besök av internationella studenter som går en utbytestermin på Högskolan Kristianstad eller Lunds universitet. Elever på Frostaskolan i Hörby och Ekbackeskolan i Osby kommer att få lyssna till studenter från bland annat Spanien, Tyskland,
Frankrike, Italien och Japan. Genom att studenterna får berätta om sitt språk och sin kultur vill Europa Direkt visa att det är roligt och viktigt med språk, men också inspirera eleverna till egna utbytesstudier i Europa.


Även förra året fick Ekbackeskolan i Osby besök av internationella studenter under Europeiska Språkdagen.


-Det är spännande för eleverna att träffa utbytesstudenter, både för att samtala på språket de läser och för att få inspiration till att göra egna resor under sin studietid, säger Katrin Rongby, gymnasielärare på Ekbackeskolan.

 

Cecilia Axén, språklärare på Frostaskolan i Hörby, var en av dem som initierade evenemanget i Skåne för åtta år sedan.


-Vi vill erbjuda våra elever möten med människor från andra delar av världen, möjligheten att använda både de moderna språken och engelskan samt visa på de rika möjligheter som idag finns att studera och arbeta utomlands. Vi hoppas att dessa möten ska inspirera våra elever att ta sig an sina språkstudier med glädje, nyfikenhet och en starkare känsla av meningsfullhet, säger Cecilia
Axén, språklärare på Frostaskolan.

 

Europa Direkt Hässleholm är till för alla invånare i kommunerna Bromölla, Hässleholm, Hörby, Höör, Kristianstad, Osby, Perstorp, Östra Göinge och Älmhult. Alla skolor i dessa kommuner är välkomna att kontakta Europa
Direkt för att anmäla intresse för ett deltagande nästa år, eller för att ”Låna en student” - det vill säga boka in ett individuellt besök av en internationell student under exempelvis en språklektion.

 

Europeiska Språkdagen arrangeras i samarbete med Högskolan Kristianstad.

Mer information

Amanda Lindblad, EU-koordinator
0451-26 82 47 eller skicka e-post till Amanda