Hässleholms kommun

Ledarstipendium

Stipendiet är avsett som uppmuntran till ideella föreningsledare eller eldsjälar inom föreningslivet i Hässleholms kommun.

Vem kan nomineras?

Stipendiaten ska på ett betydande sätt ha engagerat sig i sin förening och i föreningslivet i Hässleholms kommun inom fritidsavdelningens ansvarsområde.

En stipendiat kan bara erhålla ledarstipendium en gång.

Stipendiet delas ut vid lämpligt arrangemang inom kommunen och består av en penningsumma på totalt 20 000 kr varav 15 000 kr tillfaller stipendiaten personligen respektive 5 000 kr går till föreningen.

Hur går ansökan till?

Ansökan ska innehålla meritlista och motivering till utnämningen och vara kultur- och fritidsförvaltningen tillhanda senast den 20 augusti 2023.
Skicka din ansökan med e-post till conny.jonsson@hassleholm.se

Utdelade ledarstipendier

  • 1975: Ingemar Karp Röke EFS Musikkår, Håkan Månsson UNF i Sösdala, Per Stenstrand IFK Hässleholm
  • 1976: Arne Gustavsson Göingebygdens Biologiska Förening, Krister Kjellander Sörby BoIS, Lejla Svantesson Tyringe Korpidrottsförbund
  • 1977: Bengt-Olof Axelsson Hästveda IF, Alte Christoffersson Tormestorps IF, Kay Glans SK-69 i Tyringe
  • 1978: Sven-Göran Svensson Jägersborgs IF, Olle Nyberg Hässleholms AIS, Ivar Persson Vankiva IF
  • 1979: Kurt-Arne Nilsson OK Tuvan, Karin Nordgren Sösdala Scoutkår, Vilma Andruse Vittsjö OK
  • 1980: Alvar Danielsson Sösdala MK, Eskil Persson Emmaljunga GoIF, Rolf Persson Mala IF
  • 1981: Gunnar Persson BK Velo, Ingvar Olsson Hässleholm MK, Sven Andesson Hörja IF
  • 1982: Sievert Engkvist Majblomman/JUN Majplantan, Bjärn Egon Bengtsson Sösdala Scoutkår, Mats Månsson Ignaberga IF
  • 1983: Lars-Göran Nilsson Bjärnums Scoutkår Kjell Persson BK Ore i Vinslöv, Dan Bramer Tyringe SS
  • 1984: Conny Lindborg Tormestorps Båtklubb, Gustav Svensson Tyringe Brottarklubb, Asta Persson Vinslöv IF
  • 1985: Hugo Jeppson Tyringe Korpidrottsförbund, Harry Jönsson Tyringe SoSs, Sune Ahlberg Vankiva IF
  • 1986: Thord Persson Sösdala BK, Berne Lundberg Vanneberga SK, Sune Nilsson V Torups SK
  • 1987: Sven-Åke Granqvist Hästveda OK, Nils Larsson IFK Hässleholm, Stig Roos Hässleholms Korpidrottsförbund
  • 1988: Torsten Svensson Röke IF, Ingrid Nyman Hästveda GF, Erling Kjellander Sörby BoIS
  • 1989: Gösta Nilsson Tyringe SoSs, John Persson BK Ore, Zenon Rokicki IFK Hässleholm
  • 1990: Joel Fridolf Sösdala TK, Erling Larsson Hässleholms OK, Göran Berg Waff
  • 1991: Anita Kristoffersson Tyringe Simsällskap, Agneta Karlsson GF Balans, Karl-Åke Olsson Wittsjö Golfklubb
  • 1992: Bo Blad Hässleholms Handbollsklubb, Karolin Lindahl Röinge Ridklubb, Paul Lindberg Bowlingklubben Rapid/BS Hässle
  • 1993: Gösta Lindholm Västra Torup SK, Lennart Persson IFK Hässleholm, Ingrid Hallberg Sösdala Scoutkår
  • 1994: Lars Mårtensson IOGT-NTO Dalgårda, Claes Ruderstam Smyrnaförsamlingen Vittsjö, Lena Cederholm Tyringe Simsällskap
  • 1995: Siv Eriksson-Nilsson Röinge Ridklubb, Lennart Johansson Tyringe SoSs, Margit Thuvesson Bjärnum-Mala Röda Kors krets
  • 1996: Allan Månsson Vittsjö GIK, Per Nilsson Röke Innebandyklubb, Märtha Nilsson och Olthan Nilsson Gammeldansföreningen Snapphanen
  • 1997: Bengt Sonesson Hässleholms Karateklubb
  • 1998: Claes Eriksson Göinge Handikappidrottsförening
  • 1999: Ingemar Gannby Brottarklubben Ore
  • 2000: Agne Nilsson Hästveda Brottarklubb

    Från och med 2001 betalades stipendiet på 5000 kronor till ledaren:
  • 2001: Ingvar Anderson Hässleholms Bågskytteklubb
  • 2002: Claes Göran Wilke Hässleholms Motorklubb
  • 2003: Tommy Karlsson Hässleholms IF
  • 2004: Ronny Nilsson IFK Hässleholm
  • 2005: Göran Sjöholm Hässleholms Hockeyklubb

    Från och med 2006 betalades stipendiet på 10 000 kronor till ledaren och 5 000 kronor till föreningen:
  • 2006: Christin Martinsson Bjärnums Handbollsklubb
  • 2007: Hans Klang och Madelene Svensson Hässleholms AIS ( delar pris )
  • 2008: Helen Persson Hässleholms Volleybollklubb
  • 2009: Kent Johannesson Röke IBK
  • 2010: Eva Jönsson Vittsjö GIK
  • 2011: Dan Bramer Tyringe Simsällskap
  • 2012: Jan Olsson Hässleholms KFUM-KFUK Scoutkår
  • 2013: Bertil Johnsson Farstorps GIF
  • 2014: Lisen Ekdahl Demensföreningen Hässleholm
  • 2015: Sven-Erik Nilsson HIF Basket
  • 2016: Claes Mårtensson Bjärnums GoIF
  • 2017: Zofie Hodos Tyresvingen
  • 2017: Camilla Persson Sösdala SS
  • 2018: Arne Oskar Jönson Vankiva IF
  • 2019: Ulrika Olsson Hässleholms Risklubb
  • 2020: Ali Chehade, Chae Taekwondo
  • 2021: Christina Hedin Ruhr, Sösdalaortens Ryttarförening
  • 2022: Benny Persson, Sörby Bois

Hjälpte informationen på denna sidan dig?

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Uppdaterad: