Uppleva och göra
Ändrade öppettider för simhallarna innan nya Österåsbadet öppnar nästa år
Efter kommunfullmäktiges beslut att hålla simhallarna i Bjärnum och Tyringe öppna fram till folkomröstningen den 14 december, har tidsplanen för att öppna nya Österåsbadet justerats. Den nya planen är att det nya badhuset slår upp portarna i februari 2026.
– Vi kan inte öppna Österåsbadet samtidigt som simhallarna i Bjärnum och Tyringe är i drift. Beslutet innebär att vi behöver anpassa verksamheten. Samtidigt vill vi ge både unga och gamla möjlighet att bada under jullovet. Därför håller vi de gamla baden öppna till och med trettonhelgen, säger Connie Asterman (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Det innebär att simhallarna i Bjärnum, Tyringe och Qpoolen kommer att vara öppna fram till och med den 6 januari. Först därefter kan personal och utrustning flyttas över till Österåsbadet.
Tid behövs för utbildning och intrimning
När de gamla simhallarna stängt i början av januari tar det några veckor innan Österåsbadet kan öppna. Personalen behöver utbildas och anläggningen göras helt klar för att tas i bruk.
– Det blir en intensiv period. Personalen ska lära känna sin nya arbetsplats, och vi vet av erfarenhet att det tar tid att trimma in funktionerna i en ny anläggning, säger badhuschef Eva-Lotta Gustafsson.
Planen är att Österåsbadet öppnar under den första veckan i februari. Det exakta öppningsdatumet meddelas senare i höst.
Möjligt att tjuvkika innan öppning
Trots att öppningen skjuts upp finns chans att få en förhandsvisning av det nya badhuset.
– Vi ser mycket fram emot att visa upp Österåsbadet och planerar att erbjuda rundvandringar för nyfikna kommuninvånare och besökare innan den stora öppningen. Håll utkik på kommunens webbplats och i sociala medier, säger Anders Rosengren, förvaltningschef på kultur- och fritidsförvaltningen.
Även Qpoolen får ändrad tidsplan
Den ursprungliga planen var att simhallarna i Bjärnum och Tyringe skulle stängas efter höstlovet, och att Österåsbadet skulle öppna i december. Även Qpoolen skulle då stängas. Men efter tilläggsyrkandet i samband med beslutet om ”Strategisk plan 2026–2028 med Budget 2026 och flerårsplan 2027–2028”, har planen justerats.
– Qpoolen kommer också att hållas öppen längre under hösten för att underlätta simundervisningen i skolorna, innan vi är redo att välkomna elever, simklubbar och övriga invånare till nya Österåsbadet, säger Anders Rosengren.
Start: Du tittar mot Österåsbadet som det är tänkt att se ut.
Du passerar in i en ljus entré och går upp för en stentrappa. Färgerna är ljusa, vit på ena väggen och träpanel på andra.
I slutet av trappan syns stora glasrutor med utsikt över äventyrsdelen. Du svänger vänster och passerar foajén och receptionen.
Här finns en yta med bord och stolar.
Du fortsätter in igenom de elektriska grindarna.
Du går genom en lång korridor. Väggarna i korridoren är vita och du passerar glasdörrar. Längst hela vänster sida sitter stora glasfönster.
Du svänger höger och går igenom dörren till omklädningsrummet. Inredningen är avskalad och skåpen turkosblå.
När du passerat genom omklädningsrum kommer du ut på andra sidan. Här går du genom en korridor med grönt kakel på en vägg och träpanel på den andra.
I slutet av korridoren svänger du vänster och tittar in till rehabbassängen. Du vänder tillbaka ut i korridoren och fortsätter nu rakt fram mot en tävlingsbassäng med trampolin och startpallar. Här finns även läktare.
Du passerar ut vidare mot äventyrsdelen. Här syns vattenrushbanor och gröna växter. Här finns möjlighet att sitta vid bord och stolar. En trappa upp hoppar du på vattenrushbanan och , ytterligare en våning upp har du utsikt över hela äventyrsdelen och tillgång till hissar.
Från denna våning kan du röra dig vidare mot relaxavdelningen. Här finns solstolar och en balkong med utepool.
Filmen avslutas med en bild av badhusets exteriör.
Hjälpte informationen på denna sidan dig?
Dela sidan
Uppdaterad: