Hässleholms kommun

Uppleva och göra

Markägarhjälte från Vittsjö är en av de inbjudna till residenset i Malmö

Den 6 mars blev 40 mindre privata markägare inbjudna till middagsbuffé tillsammans med landshövding Anneli Hulthén på Residenset i Malmö. De inbjudna har nominerats av kommunerna i Skåne för att ha upplåtit mark till allmänheten och på så sätt bidragit till ett rikt friluftsliv. I Hässleholms kommun har Lars Paulsson från Vittsjö nominerats och blivit utvald av Länsstyrelsen Skåne att delta.

Allemansrättens hjältar

I höstas gavs alla kommuner i Skåne möjligheten att nominera en eller flera markägare som upplåtit sina marker gratis för att allmänheten ska kunna nyttja leder för vandring, ridning och mountainbike eller använda en lägerplats, rastplats eller ett strövområde.

- Allemansrätten ger oss alla en möjlighet att röra oss ute i naturen och det är mycket tack vare de många markägare som bidrar utan att ta betalt. Dessa markägare bidrar till folkhälsan och till en hållbar regional utveckling och besöksnäring. Skåneledens 160 mil långa vandringsled är ett exempel på hur markägare bidrar, därför vill vi uppmärksamma dem, säger landshövding Anneli Hulthén.

Samarbete som gör skillnad

Kultur- och fritidsförvaltningen nominerade Lars Paulsson från Stavshult utanför Vittsjö.

- I många år har vi haft jättefin kontakt och dialog med Lars som äger mark utmed flera av våra etapper av Skåneleden. Han är alltid hjälpsam, tillmötesgående och samarbetsvillig och har ett positivt bemötande av besökare på hans mark. Vi har varit ute i skogen vid flera tillfällen och testat framkomlighet av stigar och olika alternativa lösningar. Lars inställning och goda samarbete hjälper oss mycket i vårt arbete, berättar Carina Jönsson Lindholm, verksamhetsutvecklare på kultur- och fritidsförvaltningen.

- När det kom ett sånt här trevligt initiativ till uppmuntran tyckte vi att Lars var ett givet förslag. Vi säger stort grattis till honom och är väldigt glada över att han fick representera Hässleholms kommun på middagen i Malmö, säger Carina Jönsson Lindholm.

Gör egna små slingor och skogsbänkar

- Det känns väldigt roligt med denna uppskattning från samhället och det blev en väldigt trevlig kväll med champagne och god middag på residenset, berättar Lars Paulsson.

Lars Paulsson tycker det är roligt att människor är ute och motionerar i hans skog och har gjort flera egna små rundslingor och stigar för ortsbefolkningen. Han har även anordnat grillaftnar vid den gamla smedjan på gården. Nu senast har han byggt en markfast skogsbänk av egen konstruktion där det är skönt att slå sig ner och njuta invid Skåneleden. Ett projekt som han är extra stolt över.

-Speciellt episoder med utländska ungdomar som vandrat på lederna här minns jag med glädje, berättar Lars Paulsson. Ibland kommer de i hela grupper och frågar efter vatten och vi har haft många trevliga samtal.

Någon förstörelse eller nedskräpning är inget som Lars har märkt av i någon omfattning på hans marker.

Kommunens nominering av Lars Paulsson

"Med god samarbetsvilja och engagemang har han öppnat upp sina marker för vistelse i naturen enligt allemansrätten, vandring längs två delleder av Skåneleden och övernattning i vindskydd.

 

Han har aktivt stöttat oss i arbetet med att hitta lösningar för etablering av nya leddragningar, både på sin egen mark och i samarbete med grannfastigheter. Han har därmed underlättat för arbetet med att tillgängliggöra naturen. Han är positiv och tillmötesgående mot både den enskilde vandraren som mot personal från kultur- och fritidsförvaltningen.

Han är en sann ambassadör för friluftslivets bästa i Hässleholms kommun och Skåne, och vi rekommenderar därför med värme Lars Paulsson till en plats vid middagsbordet hos Landshövdingen."

Hjälpte informationen på denna sidan dig?

Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Dina svar och synpunkter hanteras anonymt.

Uppdaterad: