2012-05-17
Sidinformation
Ansvarig för sidan:
Lena Svensson
Sidan senast ändrad:
2 februari -2010 07:09
Administrera

Bra mat i skolan

I årets internbudget har nämnden förstärkt resursen till maten med drygt 1 miljon kronor, motsvarande 50 öre per portion.
Det pratas också mycket mat överallt i samhället, eftersom bra mat är a och o för vårt välbefinnande.
Dela med dig av dina tankar kring bra mat i skolan, du också!

#1 Kommentar från Veronica Mohlin:

Jag funderar över varför man fortsätter servera Lätta, Lätt och Lagom samt lättmjölk till våra barn och ungdomar. Kokerskan på vår skola påstår att de lyder Livsmedelsverkets råd samt vad som är bestämt inom kommunen. Sjukhuset serverar för övrigt Hjordnäras vanliga 3% mjölk samt Bregott. Här finns väl ett ypperligt tillfälle att ändra det lilla som påverkar många!
Skrivet 20 apr 2010, klockan 14:22

#2 Kommentar från Anna-Maja Nilsson:

Jag håller fullständigt med Veronika, jag tycker inte det är OK att servera Lätta och lättmjölk till barnen och är det verkligen rätt att förlita sej på Livsmedelsverkets urålidriga råd? Att ändra regler kring upphandligar för att minimera transporter mm. kanske tar lite längre tid, (dock förustätter jag att man kommer att titta på detta) men varför inte ändra det som går att göra utan alltför stor insats redan nu.
Skrivet 27 apr 2010, klockan 13:27

#3 Kommentar från Bo:

Jag är av den åsikten att friska växande barn inte ska äta lågkalorimat utan de behöver riktig mat som är så lite processad som möjligt.
Riktig mjölk, riktig grädde och riktigt smör är nödvändigt för att barnens hjänor ska få den energi de behöver för att tillgodogöra sig undervisningen på bästa sätt. Friska barn rör sig mycket så man behöver inte vara rädd för fett. Socker och ännuvärre konstgjorda sötningsämnen och konstgjorda smaktillsatser och E är något man bör titta på att försöka undvika.
Våra barn behöver riktig husmanskost av hög kvalitet för att vi ska få valuta för skoltiden.
Skrivet 27 apr 2010, klockan 13:51

#4 Kommentar från Anette Ohlsson (www):

Inför mer ekologisk mat i skolan samt använd endast svenskt kött. Barnen är våran framtid och behöver den bästa maten.
Skrivet 1 maj 2010, klockan 08:44

#5 Kommentar från Lena Svensson (www):

Bra offentlig mat är en viktig fråga, som inte kunde vara mera aktuell. På livsmedelsverkets hemsida kan man betygsätta sin skolas mat, läs mera här: http://www.slv.se/sv/Pressmeddelanden/Pressmeddelanden/10-november-2008---Certifiera-skolmaten--via-Livsmedelsverkets-webbplats/
Skrivet 1 maj 2010, klockan 15:25

#6 Kommentar från Anna-Maja Nilsson:

Jag såg i Norra Skåne idag en artikel om två "mattanter" som engagerat sej i svenska råvaror till skolan, en stor eloge till Karin och Katharina. Ett av dom stora problemen verkar vara upphandling och avtal, det måste gå att bryta eller göra om dessa avtal och jag undrar om det är något som diskuteras i kommunhuset? Att ge personal som jobbar med offentlig mat mer ansvar och befogenheter att göra sina egna val måste i slutändan vara positivt för alla, både för deras egen arbetsmiljö men även för slutkunden och ekonomin. Jag tar min fråga en gång till, är det uppe till diskussion att göra om upphandlingarna/avtal? Om JA var kan man ta del i detta arbete? Om NEJ, ta tag i detta!
Skrivet 3 maj 2010, klockan 13:18

Kommentera inlägget

image
Lenas blogg

Välkommen till min blogg!

Här hoppas jag kunna skapa en kontaktyta och ha en levande dialog kring mina och era hjärtefrågor.
Jag ser fram emot att få diskutera små och stora frågor!



Lena Svensson
Barn- och utbildningsnämndens ordförande

Regler för kommentarer

| Hässleholms kommun | Stadshuset, 281 80 Hässleholm | vx 0451-26 70 00 | organisationsnr 212000-0985 |BG 866-3494 | e-post kommunen@hassleholm.se |
Utskrivet från: http://www.hassleholm.se/25699