2012-05-17

Varje barn måste ha minst en vuxen i skolan som han/hon känner förtroende för

Budskapet var tydligt vid skolverkets konferens om grövre våld i skolan, som jag hade förmånen att få delta i i början av veckan.
En uttalad policy mot mobbning och kränkningar är mycket viktig, likaså att skolan agerar direkt om något sådant inträffar.
Man talade också mycket om den upplevelse av utanförskap och behov av upprättelse som finns hos offren för mobbning och kränkningar.
Dagen gav mycket att tänka på, och jag kan varmt rekommendera att ta en titt på skolverkets hemsida, eller att beställa någon av de rapporter i ämnet som skolverket, Brå med flera har tagit fram.

Kommentera inlägget

image
Lenas blogg

Välkommen till min blogg!

Här hoppas jag kunna skapa en kontaktyta och ha en levande dialog kring mina och era hjärtefrågor.
Jag ser fram emot att få diskutera små och stora frågor!



Lena Svensson
Barn- och utbildningsnämndens ordförande

Regler för kommentarer

| Hässleholms kommun | Stadshuset, 281 80 Hässleholm | vx 0451-26 70 00 | organisationsnr 212000-0985 |BG 866-3494 | e-post kommunen@hassleholm.se |
Utskrivet från: http://www.hassleholm.se/23791